تبلیغات
تکنولوژی آموزشی

تکنولوژی آموزشی

تبلیغات

دوستان عزیز این مطالب توسط مدیر وبلاگ تهیه می شود شما می توانید در قسمت تماس با ما نظرات خود را بیان کنید...


با تشکر آرزو حدادنیا
اسپانیا

ساختار آموزشی

آموزش پیش دبستانی:از سن 2 تا 5 سالگی

آموزش پایه:از سن 6 تا 13 سالگی

آموزش متوسطه:از سن 14 تا 16 سالگی

آموزش پیش دانشگاهی:از سن 17 سالگی به مدت 1 سال

آموزش پایه به دو بخش تقسیم میشود:بخش اول از سن 6 تا 10 سالگی و بخش دوم از 11 تا 13 سالگی است.تحصیلات پایه در مدرسه های دولتی و خصوصی رایگان و اجباری است.

در آموزش پایه دانش آموزان بجز درسهای اصلی که شامل درسهای علوم طبیعی-علوم اجتماعی و فرهنگی-ریاضیات و زبان اسپانیولی است.در حوزه های تربیت بدنی-موسیقی-زبان خارجی آموزش می بینند.

در پایان این دوره و پس از ارزیابی دانش آموزان تصمیم هایی در مورد ارتقاء آنها به مقطع متوسطه توسط معلمان گرفته میشود که این تصمیم ها میبایست با مشورت معلمان با اولیا دانش آموزان گرفته شود.

محدودیت زمانی دوره پایه 5 سال است.به نحوی که دانش آموزان از مجوز حضور در آزمون یک درس برای بیش از دو بار برخوردار نیستند.به علاوه حداکثر مدت زمان برای گذراندن هر درس یک سال است.

برخلاف مقطع آموزش پایه در آموزش متوسطه جوامع مستقل و محلی از مسئولیت تدوین و طراحی برنامه ها و دوره های آموزشی برخوردار نیستند.

ازجمله برنامه های اجباری دوره متوسطه میتوان به درسهای علوم طبیعی-تربیت بدنی-آموزش بصری-علوم اجتماعی-تاریخ-جغرافی-زبانهای خارجی-زبان و ادبیات پیشرفته ی اسپانیولی-موسیقی-علوم مذهبی-اطلاع رسانی تکنولوژیک اشاره کرد.تعداد روزهای درسی مراکز آموزش متوسطه 175 روز در سال است.

ارزیابی تحصیلی در این دوره به صورت گزارش هایی هر 3 ماه یکبار به اولیاء دانش آموزان داده می شود.گفتنی است ارزیابی عملکرد دانش آموزان بر عهده ی تیمی از معلمان و به سرپرستی بخش مشاوره تحصیلی مدرسه ها و با همکاری مستمر والدین انجام میشود.نتایج ارزیابی با عنوان نارضایت بخش – تقریبا نارضایت بخش – خوب – خیلی خوب – عالی به دانش آموزان و اولیاء آنها ارائه می شود.

بعد از آموزش متوسطه دانش آموزان ملزم به گذراندن دوره ی یک ساله ی پیش دانشگاهی و در صورت توفیق در آن از مجوز حضور در دانشگاه برخوردار می شوند.

آموزش عالی نیز خود بر سه مرحله اساسی تقسیم می شود:در مرحله نخست دانشجویان طی یک دوره ی 3 ساله به درجه دیپلماتورا(کاردانی)نایل می شوند.در مرحله دوم دانشجویان طی یک دوره ی آموزش تخصصی دو ساله مدرک کارشناسی را کسب می کنند و اکثرا به به عنوان مهندس یا معلم به فعالیت می پردازند و در مرحله سوم دانشجویان ملزم به دفاع از تز (رساله) تخصصی خود برای احراز درجه ی دکترا هستند...


استرالیا                           

ساختار آموزشی:                        

آموزش پیش دبستانی:از سن 3 تا 5 سالگی به مدت 2 سال

آموزش ابتدایی:از سن 6 سالگی به مدت 6 تا 7 سال

آموزش متوسطه مقدماتی:از سن 12 سالگی به مدت 4 سال

آموزش متوسطه تکمیلی:از سن 16 سالگی به مدت 2 سال

سن ورود به سال اول ابتدایی 6 سالگی است.

آموزش و پرورش در استرالیا مشابه انگلستان است و مدرسه ها به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم میشوند.سیستم آموزشی نسبتا ساده و در عین حال کیفیت آموزشی بالاست.سال تحصیلی از فوریه تا دسامبر است.کریسمس آن کشور در تابستان است وتعطیلات تابستانی نیز 6 تا 7 هفته است.

تحصیل تا پایان سال سوم یا چهارم دبیرستان (16 تا 15 سالگی) اجباری اما گذراندن 2 سال آخرمتوسطه اختیاری است.در حال حاضر بیش از 80 درصد دانش آموزان دبیرستانی به تحصیل خود در دو سال آخر دبیرستان اهتمام می ورزند.

برای جذب سرمایه های دولت مدرسه ها برنامه های تخصصی را در رشته های موسیقی_تئاتر_هنر_ورزش برگزار می کنند و به دانش آموزان بااستعدادهمه ی ایالت ها کمک هزینه ی تحصیلی پرداخت می شود.

صرف نظر از جنسیت همه دانش آموزان دبیرستانی در 4 سال ابتدایی دوران دبیرستان باید درس های مربوط به آشپزی_خیاطی _نجاری _هنر _موسیقی _ورزش و نیز درس های اصلی مانند ریاضیات _علوم _مطالعات اجتماعی _زبان انگلیسی را بگذرانند.دانش آموزان در دو سال آخر دبیرستان برای انتخاب درس ها اختیار کامل دارند.

تحصیل در مدرسه های دولتی رایگان و بیش تر آنها مختلط هستند.مدرسه های خصوصی علاوه بر دریافت شهریه از دانش آموزان یارانه های دولتی نیز می گیرند.بیش تر مدرسه های خصوصی مختلط نیستند.

ارتقا به کلاس بالاتر تا پایه ی 10 به صورت اتوماتیک و بر حسب سن دانش آموزان است.از پایه 10 تحصیلی به بعد امتحان ها به صورت داخلی در مدرسه ها برگزار میشود.در اغلب ایالتها در پایان پایه ی 12 امتحان سراسری برگزار میشود.

روش محاسبه نمره ورتبه ودرجه بین ایالت ها ومناطق متفاوت است اما دانش آموزان می توانند ازنمره ورتبه ودرجه شان درایالت یا منطقه ی بومی خودشان  برای پذیرش درجاهای دیگر استرالیا استفاده کنند.

آموزش ابتدایی:8 ماده درسی اصلی در برنامه درسی ابتدایی دارند که مهمترین آنها انگلیسی –ریاضیات-علوم-تعلیمات اجتماعی-هنر-تکنولوژی-ورزش-بهداشت-زبان های خارجی هستند.

آموزش متوسطه:دانش آموزان به استثنای روزهای تعطیل از ساعت 9 صبح تا 3 عصر در مدرسه حضور دارند.در طی دوره 4 سال ابتدایی دوره متوسطه درس هایی مانند زبان انگلیسی-ریاضیات و علوم برای دانش آموزان اجباری است.همچنین درسهای متنوعی شامل مطالعات رایانه ای –زبان های خارجی –هنر-موسیقی –نمایش نامه –بازرگانی –تاریخ و جغرافیا به دانش آموزان ارائه می شود.دانش آموزان در دو سال آخر دوران متوسطه رشته تحصیلی انتخاب می کنند.در پایان این دوره کارنامه تحصیلی به دانش آموزان داده می شود که رتبه آنها نسبت به دانش آموزان سایر مدرسه های متوسطه ی سراسر کشور در آن وجود دارد.

دانشگاه ها نیز بر اساس نتایج نهایی کارنامه ی دانش آموزان و میزان فضای خالی برای رشته های مورد علاقه ی آنان در مورد پذیرش آنان تصمیم می گیرند.

 

 

 

نظام آموزشی کشور نروژ

ساختار آموزشی

آموزش پیش دبستانی:برای کودکان تا 5 سال

آموزش ابتدایی:از سن 6 تا 13 سالگی به مدت 7 سال

آموزش متوسطه مقدماتی:از سن 13 تا 16 سالگی به مدت 3 سال

آموزش متوسطه تکمیلی:از سن 16 تا 19 سالگی به مدت 3 سال

که در پایان گواهی نامه ی دیپلم متوسطه اعطا می شود یا ...

آموزش فنی و حرفه ای:از سن 16 تا 19 سالگی به مدت 3 سال که در پایان گواهی نامه دیپلم متوسطه اعطا می شود یا ...

آموزش کارآموزی:از سن 16 تا 19 سالگی به مدت 3 سال که در مراکز کارآموزی برگزار شده و در پایان گواهی نامه دیپلم تجاری اعطا میشود.

تحصیل در نروژ از سن 6 تا 16 سالگی یعنی از آموزش ابتدایی تا پایان متوسطه ی مقدماتی رایگان و اجباری است. قاعده کلی این است که دانش آموزان در مدارس دولتی حاضر شوند که به محل زندگی آنان نزدیک است.سال تحصیلی 190 روز بوده که از اواخر ماه آگوست آغاز و نیمه ژوئن پایان می پذیرد.

هفته ی تحصیلی 5 روز بوده و تعداد درسها در هفته از 20 درس در سال اول تا 30 درس در سالهای آخر طبقه بندی می شود.هر کلاس 45 دقیقه به طول می انجامد.تعداد دانش آموزان هر کلاس 28 نفر در مقطع ابتدایی و 30 نفر در مقطع متوسطه ی مقدماتی است.

 اصلی ترین برنامه آموزشی دوره اجباری بر درسهای مذهبی – ریاضیات – مطالعات اجتماعی – هنر و صنایع دستی – علوم طبیعی – انگلیسی – موسیقی – تربیت بدنی – اقتصاد خانواده متکی است.

همه ی دانش آموزان 16 تا 19 سال که مقطع متوسطه ی مقدماتی را به اتمام رسانده اند حق ورود به مدرسه های تکمیلی متوسطه را دارند و می توانند از مدارس خارج از شهر درخواست ثبت نام کنند.ارزیابی دانش آموزان در این دوره با ارزیابی پیوسته و امتحانات پایا ن سال انجام می شود.

سیستم نمره دهی آموزش متوسطه از 0 تا 6 است.بالاترین نمره 6 بوده نمره قبولی 2 و کمترین نمره 0 است.

معلمان پیش دبستانی باید دوره ی سه ساله کالج را که منتج به مدرک معلمی پیش دبستانی می شود گذرانده باشند.معلمان دبستان نیز دوره ی 4 ساله را در کالج سپری کنند.معلمان پیش دبستانی و دبستانی عموما متخصصان چند رشته هستند . معلمان دوره ی تکمیلی متوسطه نیز علاوه بر تحصیلات کالج یک دوره یکساله تئوری و عملی را می گذرانند.آنها در تمام رشته ها متخصص و صاحب نظرند.شهرداری ها مسئولیت استخدام معلمان را بر عهده دارند.

چهار دانشگاه در نروژ وجود دارد.به جز این 4 دانشگاه – 6 کالج با مجموع ظرفیت 700 دانشجو نیز در رشته های مدیریت – اقتصاد – تربیت بدنی – موسیقی – تجارت – دام پزشکی و معماری دانشجو می پذیرد.

 نظرسنجی

شما تا چه اندازه از رشته تکنولوژی آموزشی اطلاع دارید؟


آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

این وبلاگ به منظور معرفی رشته تکنولوژی آموزشی و با هدف توسعه ی این رشته مفید توسط دانشجویان تکنولوژی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار ایجاد شده است .تبلیغات
.CopyRight © 2010 - 2011 edutechnology Group , All Rights Reserved ©